Wacampa

Najczęściej zadawane pytania (FAQ)

Informacje ogólne dla wszystkich:

1. Czym jest Wacampa?

Wacampa to społeczność tworzona przez osoby indywidualne i małe biznesy. Chcemy, aby każdy miał szansę wypożyczenia sprzętu sportowego, który posiada, czy zaoferowania usług związanych z turystyką i noclegami. W ten sposób wspieramy rozdrobnioną turystykę i efektywniejsze wykorzystanie zasobów. Możliwość dokonywania płatności online przy użyciu sprawdzonego systemu płatniczego sprawia, że transakcje są przejrzyste i bezpieczne dla wszystkich użytkowników.

2. Jak działa Wacampa?

Wystawiający ofertę rejestruje się i podaje szczegóły oferty, jak opis i lokalizacja, oraz dodaje zdjęcia.
Osoba, która chce coś sobie wynająć, może przeglądać oferty noclegów, sprzętu turystycznego i aktywności. Wybierając konkretną ofertę należy kliknąć zarezerwuj i dokonać płatności online za usługę. Wymagana jest także rejestracja i zgoda na warunki zawarte w regulaminie. Bezpieczeństwo transakcji zapewnia nasz partner Stripe.

3. Co można wystawiać na Wacampa?

Chcemy zachęcać do aktywnego stylu życia, dlatego oferty są podzielone na trzy kategorie: Noclegi, Wynajem i Aktywności.

A oto kilka przykładów:
Noclegi - jeśli posiadasz ziemię, możesz ją udostępnić innym i zaproponować miejsce na postawienie kampera czy rozbicie namiotu. A może prowadzisz kemping, wynajmujesz domki czy pokoje?
Wynajem - niech inni skorzystają z Twojego sprzętu sportowego czy kempingowego, np. rowerów, kajaków, namiotów, nart skiturowych itd. A może masz akcesoria, które ułatwią aktywny wypoczynek rodzicom z dziećmi - np. nosidełko turystyczne?
Aktywności - takie jak trening osobisty, warsztaty, wyjazdy z jogą, aktywne wakacje, ciekawe opcje dla najmłodszych, a także sporty ekstremalne, jak paragliding.

4. Jak wygląda proces rezerwacji?

Zaczynasz od wyszukania tego, co Cię interesuje, uwzględniając wybraną lokalizację lub daty. Możesz też szukać po którejś z głównych kategorii. Mapa pokazuje Ci wszystkie kategorie dla konkretnej lokalizacji. Kiedy coś Ci się spodoba, wysyłasz do właściciela oferty prośbę o rezerwację, możesz też dodatkowo napisać do niej/niego wiadomość na czacie. Właściciel oferty sprawdza Twoje zapytanie, dostępność i potwierdza albo odrzuca Twoją prośbę. Pieniądze są pobierane z Twojego konta, dopiero kiedy rezerwacja zostanie potwierdzona.

5. Jak realizowane są płatności?

System Stripe, z którym współpracujemy, odpowiada za sprawdzenie tożsamości użytkowników - jest to konieczne dla każdej transakcji i dla każdego właściciela oferty i wynajmującego. Dzięki temu Wacampa może zapewnić bezpieczne i bezproblemowe płatności. Gdy będziesz dokonywać swojej pierwszej płatności, system zaproponuje Ci zachowanie danych karty do przyszłych transakcji. Kiedy rezerwacja jest zrobiona, pieniądze trafiają na konto Stripe, a właścicielowi oferty wypłacane są dopiero po zakończeniu usługi. Zarejestrować się i płacić przez Stripe mogą tylko osoby, które mają 18 lat.

6. Na jakich zasadach można odwołać rezerwację?

Wynajmujący może anulować rezerwację do 14 dni przed rozpoczęciem usługi i otrzyma pieniądze z powrotem na konto w ciągu 7 dni.

7. W jaki sposób właściciel i wynajmujący powinni się ze sobą komunikować?

Właściciel oferty i wynajmujący mogą się ze sobą porozumiewać, korzystając z opcji wysyłania wiadomości, która znajduje się przy każdej rezerwacji. Ten sposób wymiany informacji zalecamy jako najprostszy i najbezpieczniejszy. Radzimy nie kontaktować się ze sobą poza naszą platformą ze względu na ciężar dowodu w przypadku powstania sporu. W razie wątpliwości możesz też zawsze napisać do nas: connect@wacampa.com

Informacje (głównie) dla właścicieli

8. Ile kosztuje wystawienie oferty?

Nic. Dodanie oferty jest darmowe. Wymagana jest rejestracja i dokonanie weryfikacji danych przez rejestrację w Stripe.
Wacampa pobiera prowizję tylko od zrealizowanych transakcji. Z naszej prowizji pokrywamy opłaty do Stripe i zapewniamy że platforma działa sprawnie i dostarcza Ci najlepszą możliwą obsługę!

9. Czy jako właściciel muszę odprowadzać podatek od tego, co zarobię?

Tak, musisz zgłosić przychód do urzędu skarbowego. Dotyczy to zarówno firm, jak i osób prywatnych. Jeśli jesteś osobą prywatną, sprawdź, czy musisz zarejestrować wynajem prywatny lub działalność nierejestrowaną.

10. Kto widzi moje dane?

Inni użytkownicy Wacampa widzą tylko Twoje imię i pierwszą literę nazwiska. Widzą oni również adres, który podajesz w ofercie.
Jako administratorzy Wacampa widzimy Twoje nazwisko i adres email. Te dane są poufne - zarządzamy nimi zgodnie z naszym regulaminem. Stripe weryfikuje dane użytkowników w celu zapewnienia bezpieczeństwa transakcji. Przekazywane im dane osobowe służą tylko do tego celu. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj: Stripe Connected Account Agreement

11. Czy jako właściciel oferty mogę odrzucić prośbę o rezerwację?

Tak, nie masz obowiązku zgadzać się na prośbę o rezerwację. Jeśli coś jest Twoim zdaniem nie tak albo jeśli już masz rezerwację na daną usługę w tym terminie, jak najbardziej możesz odrzucić prośbę o rezerwację. W sposób jasny wytłumacz osobie, która wysłała zapytanie, czemu nie potwierdzasz rezerwacji i/lub zaproponuj inne terminy albo usługi dostępne na Wacampa.

12. Czy mogę dodać kilka ofert?

Tak, możesz dodawać więcej usług. W jednym ogłoszeniu możesz oferować wynajem kajaka, a w drugim - roweru. A jeśli chcesz wynająć miejsce pod kamper na swojej działce, możesz stworzyć kolejną ofertę. W ten sposób zwiększasz swój zasięg i potencjalny zarobek.

13. Czy oferta może dotyczyć wydarzenia, które odbędzie się tylko raz - jak np. weekend z jogą?

Tak, pewnie. Kalendarz pozwala Ci zarządzać dostępnością każdej oferty. A zatem dla jednorazowego eventu musisz po prostu zablokować w kalendarzu wszystkie daty, kiedy Twoje wydarzenie nie będzie dostępne, a pozostawić otwarty tylko ten jeden konkretny weekend. W przyszłości możesz tę samą ofertę wykorzystywać do innych wydarzeń - wystarczy, że zmienisz daty w kalendarzu oraz opis i tytuł oferty.

14. Co mam zrobić z prośbą o anulowanie rezerwacji?

Może się zdarzyć, że osoba wynajmująca będzie chciała anulować swoją rezerwację jeszcze zanim właściciel oferty będzie mógł ją przeanalizować. Ponieważ w tym momencie rezerwacja nie jest jeszcze potwierdzona przez właściciela, gość może wysłać na czacie prośbę o anulowanie. W takim wypadku właściciel oferty ma obowiązek anulować rezerwację bez dalszych akcji. Ani właściciel oferty, ani wynajmujący nie ponoszą żadnych kosztów. Jeśli właściciel nie podejmie żadnych działań w ciągu 7 dni, prośba o rezerwację wygaśnie automatycznie.

15. Czy mogę ustalić własne zasady anulowania rezerwacji?

Nie, musisz stosować się do zasad anulowania ustalonych przez Wacampa.

16. Jak jako właściciel oferty mogę odwołać rezerwację, jeśli nie jestem w stanie zrealizować usługi?

Poinformuj o tym osobę dokonującą rezerwacji i poproś ją o anulowanie lub napisz do nas mail. Jako właściciel oferty dokonujący anulowania, zostaniesz zgodnie z regulaminem obciążony opłatą serwisową dla Stripe i opłatą operacyjną dla Wacampa.

17. Jak mogę dezaktywować ofertę?

Na stronie Wacampa otwórz sekcję “Twoje oferty” i kliknij w trzy kropki, a następnie wybierz “Zamknij ofertę”. W ten sposób przestanie ona być widoczna dla użytkowników. Jeśli chcesz dezaktywować ofertę na krótko, możesz użyć Kalendarza dostępności. A możesz też napisać do nas na adres connect@wacampa.com i przesłać nam link do danej oferty, a my ją zamkniemy.

18.Jak mogę usunąć swoje konto?

To proste: napisz do nas na adres connect@wacampa.com, a my po sprawdzeniu usuniemy je za Ciebie. Jeśli będziesz mieć jeszcze jakieś niezrealizowane rezerwacje, skontaktujemy się z Tobą, aby to omówić. Stosowne informacje znajdziesz w naszym regulaminie.

19. Kiedy dostanę pieniądze?

Stripe, czyli system bezpiecznych płatności, którego używamy w Wacampa, obciąży konto wynajmującego, jak tylko Ty, czyli właściciel oferty, potwierdzisz rezerwację. Aby móc otrzymywać pieniądze, musisz mieć konto Wacampa powiązanie z kontem Stripe. Wypłata na Twoje konto odbywa się na następny dzień po zakończeniu usługi i zazwyczaj płatność pojawia się na koncie w ciągu 7 dni.

Głównie dla wynajmujących

20. Na co muszę zwrócić uwagę jako osoba wynajmująca?

Aby uniknąć jakichkolwiek nieporozumień, przed wypożyczeniem sprzętu lub przyjazdem na miejsce noclegowe przeczytaj uważnie zasady, które w swojej ofercie umieścił jej właściciel. Jeśli masz jakieś pytania, skontaktuj się z tą osobą wysyłając wiadomość. Przestrzegaj zasad ustalonych przez właściciela oferty.

21. Czy mogę dokonać zmian w rezerwacji?

Nie, obecnie nie można zmieniać np. dat, liczby gości czy wypożyczanego sprzętu. Możesz jednak anulować daną rezerwację i zrobić nową.

22. Jak wynajmujący może anulować rezerwację?

Wejdź w swoją rezerwację i naciśnij “Anuluj”. Pamiętaj, że zwrot pieniędzy za odwołaną rezerwację jest możliwy tylko do 14 dni przed datą rozpoczęcia usługi.

23. Moja prośba została odrzucona. Co robić?

Ufamy, że nasi wynajmujący akceptują prośbę o rezerwację tylko wtedy, gdy mogą zapewnić usługę zgodnie z ofertą, którą wystawili. Jeśli prośba zostaje odrzucona, na pewno istnieje ku temu ważny powód. Spróbuj poszukać innej oferty albo zmienić daty.

24. Jak Wacampa sprawdza, czy oferta jest prawdziwa?

Kiedy właściciele tworzą swoje oferty, zawsze zadajemy im pewne standardowe pytania o to, co oferują, i prosimy o dodanie zdjęć. Do właścicieli należy takie formułowanie opisów, żeby jak najdokładniej i zgodnie z prawdą odzwierciedlały one stan rzeczywisty. Wynajmujący mogą napisać opinie i podzielić się swoimi doświadczeniami. Wacampa podejmuje stosowne działania i może dezaktywować ofertę, jeśli pojawiają się wątpliwości lub dowody na to, że oferta nie jest zgodna z rzeczywistością. Jeśli zauważysz coś niepokojącego, napisz do nas: connect@wacampa.com

25. Czy jako wynajmujący muszę płacić kaucję?

Osoba, która oferuje nocleg czy sprzęt, może pobierać kaucje, wymagać podpisania umowy najmu czy spisać dane z dowodu osoby wynajmującej. Należy dokładnie przeczytać opis oferty lub dopytać właściciela o szczegóły przed spotkaniem.

26. A co jeśli mam jakieś pytania?

Jeśli masz pytania lub sugestie dotyczące naszej polityki czy platformy albo jeśli chcesz zgłosić naruszenie regulaminu, skontaktuj się z nami, pisząc na adres: connect@wacampa.com